GMA15O88
Description
1.5" 8X8 DOT MATRIX ANODE COLUMN
DataSheet
GMA15O88 PDF
Part Status:Active
Millicandela Rating:90mcd
Internal Connection:Common Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension:1.49" L x 1.49" W x 0.40" H (37.90mm x 37.90mm x 10.20mm)
Color:Orange
Configuration:8 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V