TSAL6100
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
TSAL6100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):100mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:80mW/sr @ 100mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.35V
Viewing Angle:20°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)