TSMF1000
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 890NM 100MA 2SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
TSMF1000 PDF
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):100mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:2.5mW/sr @ 20mA
Wavelength:890nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.3V
Viewing Angle:34°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)