TSML1000
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 940NM 100MA SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
TSML1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):100mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:3mW/sr @ 20mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Viewing Angle:24°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)