SIR-56ST3FF
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
SIR-56ST3FF PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):100mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:5.6mW/sr @ 50mA
Wavelength:950nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.3V
Viewing Angle:30°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C (TA)