VLMU3500-385-120
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED UV 385NM 700MA SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
VLMU3500-385-120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Ultraviolet (UV)
Current - DC Forward (If) (Max):700mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:295mW/sr @ 500mA
Wavelength:385nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Viewing Angle:120°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)