SIM-012SBT87
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 950NM 40MA SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
SIM-012SBT87 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):40mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:0.9mW/sr @ 20mA
Wavelength:950nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Viewing Angle:24°
Orientation:Side View
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TA)