SMLA12WBC7W1KQ
Description
LED WHITE DIFFUSED 1611 SMD R/A
DataSheet
SMLA12WBC7W1KQ PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:56mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Supplier Device Package:1611(0605)
Size / Dimension:1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max):0.65mm