LB E63C-T2V2-35-34
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LB E63C-T2V2-35-34 PDF
Type Description
Series:Power TOPLED® with Lens
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:45°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:469nm
Wavelength - Peak:464nm
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.50mm