APHHS1005SECK
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APHHS1005SECK PDF
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:150mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.80mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:601nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.60mm