LYYYG6SF-CBEA-45-0-50-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED YELLOW DIFFUSED 6PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LYYYG6SF-CBEA-45-0-50-R18-Z PDF
Type Description
Series:MULTILED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:-
Lens Style:Oval with Flat Top
Lens Size:2.79mm x 2.49mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:589nm
Wavelength - Peak:594nm
Features:-
Package / Case:6-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:3.30mm L x 3.00mm W
Height (Max):2.00mm