
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Color: | Red |
| Configuration: | Standard |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Transparency: | Clear |
| Millicandela Rating: | 99mcd |
| Lens Style: | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size: | 1.10mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Viewing Angle: | 130° |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant: | 631nm |
| Wavelength - Peak: | 639nm |
| Features: | - |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Height (Max): | 0.90mm |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0220 | $0.02 |
| 20 | $0.0200 | $0.40 |
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
LED GREEN CLEAR YOKE LEAD SMD
LED NEUTRAL WHITE 4PLCC SMD
CAP CER 0.022UF 200V X7R 0805
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805
LED RED CLEAR CHIP SMD
ERC-55 18.7 1% T-9 RNC55J18R7FS