XZMDKDGCBD110W
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZMDKDGCBD110W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:79mcd Red, 297mcd Green, 69mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:630nm Red, 525nm Green, 465nm Blue
Wavelength - Peak:645nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 1.60mm W
Height (Max):0.70mm