CMD11-21VRC/TR8
Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
DataSheet
CMD11-21VRC/TR8 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:6mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:1.10mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:640nm
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.50mm