151053YS04500
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
151053YS04500 PDF
Type Description
Series:WL-TMRW
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1500mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:45°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:5mm Round
Size / Dimension:-
Height (Max):8.85mm