150505YS73300
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
WL-SMTW SMT MONO-COLOR TOP LED W
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
150505YS73300 PDF
Type Description
Series:WL-SMTW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:4.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:150mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:2020 (5050 Metric)
Supplier Device Package:5050
Size / Dimension:5.00mm L x 5.00mm W
Height (Max):1.65mm