B2612UDNB20D000312U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
1.6 (L) X 1.5 (W) X 0.55 (H) MM
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2612UDNB20D000312U1930 PDF
Type Description
Series:B2612UDNB20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue, Orange
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:71.5mcd Orange, 71.5mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Orange, 3.3V Blue
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140° Orange, 140° Blue
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm Orange, 470nm Blue
Wavelength - Peak:611nm Orange, 468nm Blue
Features:-
Package / Case:0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package:0606
Size / Dimension:1.60mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.65mm