NTE30036
Description
LED-3MM BLUE
DataSheet
NTE30036 PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:3000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:15°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:468nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:3.00mm Dia
Height (Max):5.30mm