B2632USUG20C000413U1930
Description
3.2(L)X1.2(W)X0.8(H) MM RED/YELL
DataSheet
B2632USUG20C000413U1930 PDF
Type Description
Series:B2632USUG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Yellow-Green
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:112.5mcd Red, 112.5mcd Yellow-Green
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:1.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 2.1V Yellow-Green
Current - Test:20mA
Viewing Angle:130° Red, 130° Yellow-Green
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:624nm Red, 571nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:632nm Red, 573nm Yellow-Green
Features:-
Package / Case:1205 (3212 Metric)
Supplier Device Package:1205
Size / Dimension:3.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.90mm