LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB PDF
Type Description
Series:Multi TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:68mcd Green, 118mcd Red
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Green, 2V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm Green, 633nm Red
Wavelength - Peak:572nm Green, 645nm Red
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm