NTE30044
Description
LED-3MM WHITE SUPER BRITE
DataSheet
NTE30044 PDF
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:7000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:3.00mm Dia
Height (Max):5.30mm