TLVY42N1P2-34
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR 3MM T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
TLVY42N1P2-34 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:3.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.4V
Current - Test:15mA
Viewing Angle:170°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:588nm
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:-
Height (Max):4.90mm