NTE30160-10
Description
LED 10MM RGB COMMON CATH 10PCS
DataSheet
NTE30160-10 PDF
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Cathode
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:3500mcd Red, 7000mcd Green, 2500mcd Blue
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:10.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Red, 3V Green, 3V Blue
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:625nm Red, 520nm Green, 465nm Blue
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4 (10mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):13.65mm