HSMA-A460-W50M1
Description
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD
DataSheet
HSMA-A460-W50M1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2100mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:50°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.87mm