SMLD12WBN1W1
Description
LED INDICATION SMD
DataSheet
SMLD12WBN1W1 PDF
Type Description
Series:SMLD12x
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:-
Lens Color:White
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:120mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Supplier Device Package:1608 (0603)
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm