CMD95-21VGC/TR7
Description
LED GREEN CLEAR GULL WING SMD
DataSheet
CMD95-21VGC/TR7 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:19.5mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.80mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:Gull Wing
Size / Dimension:2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max):2.88mm