APDA1806SECK/J3-PRV
Description
LED
DataSheet
APDA1806SECK/J3-PRV PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2600mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.94mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.80mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.70mm