LY T67F-U1AA-36-1-20-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LY T67F-U1AA-36-1-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:925mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:597nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm