AA3527ASYSK/J3-50MAV
Description
LED YELLOW CLEAR SMD
DataSheet
AA3527ASYSK/J3-50MAV PDF
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1500mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.3V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:590nm
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.70mm W
Height (Max):2.15mm