SSL-LX3044YD-12V
Description
LED YELLOW DIFFUSED T-1 T/H
DataSheet
SSL-LX3044YD-12V PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:6mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):12V
Current - Test:-
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1
Size / Dimension:-
Height (Max):4.60mm