APHHS1005LSYCK/J3-PF
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
DataSheet
APHHS1005LSYCK/J3-PF PDF
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:20mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.80mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:590nm
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.60mm