APG1005SYC-T
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APG1005SYC-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:100mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.60mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:589nm
Wavelength - Peak:591nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.25mm