TLHB4200
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 3MM T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
TLHB4200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:44°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:466nm
Wavelength - Peak:428nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:-
Height (Max):6.10mm