APT1608VRCXF/A-5MAV
Description
LED CYAN DIFFUSED CHIP SMD
DataSheet
APT1608VRCXF/A-5MAV PDF
Part Status:Active
Color:Cyan
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:150mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.85mm