R20GRN-4-0045
Description
LED GREEN CLEAR T/H
DataSheet
R20GRN-4-0045 PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:8000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:4.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:45°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:521nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):7.80mm