LY P47B-T2V1-26-1-30-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR SMD
DataSheet
LY P47B-T2V1-26-1-30-R18-Z PDF
Type Description
Series:PointLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:627.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:587nm
Wavelength - Peak:594nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.40mm L x 1.90mm W
Height (Max):0.88mm