APHF1608LSEEQBDZGKC
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR 4SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APHF1608LSEEQBDZGKC PDF
Type Description
Series:HELI Colour
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:15mcd Red, 70mcd Green, 10mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V Red, 2.65V Green, 2.65V Blue
Current - Test:2mA Red, 2mA Green, 2mA Blue
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:621nm Red, 525nm Green, 465nm Blue
Wavelength - Peak:630nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.60mm