LA T676-L1M2-24-Z
Description
LED TOPLED 615NM AMBER 2PLCC
DataSheet
LA T676-L1M2-24-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Amber
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:19.6mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:615nm
Wavelength - Peak:622nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm