APHD1608LSYCK
Description
LED YELLOW CLEAR 1608 SMD
DataSheet
APHD1608LSYCK PDF
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:20mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:590nm
Supplier Device Package:1608
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm