B2592USNG20D0001L2U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2 (L) X 1.6 (W) X 2.55 (H) MM
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2592USNG20D0001L2U1930 PDF
Type Description
Series:B2592USNG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Anode
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:285mcd Green, 285mcd Red
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120° Green, 140° Red
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:520nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:3.20mm L x 2.55mm W
Height (Max):1.70mm