APA2106SECK/J3-PRV
Description
LED RED CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA2106SECK/J3-PRV PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:380mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm