APA2106SECK
Description
LED ORANGE CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA2106SECK PDF
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:180mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:601nm
Wavelength - Peak:610nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm