B1591NG--20C000922U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2(L)X1.6(W)X1.85(H) MM REVERSE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B1591NG--20C000922U1930 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1800mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:20°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):1.95mm