CMD95-21SRCTR10
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR Z-BEND SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CMD95-21SRCTR10 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:100mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:-
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:660nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Supplier Device Package:Z-Bend
Size / Dimension:2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max):2.90mm