XZCB25MO24DG25X111S
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZCB25MO24DG25X111S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:4290mcd Red, 5990mcd Green, 1590mcd Blue
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:4.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.5V Red, 3.5V Green, 3.5V Blue
Current - Test:150mA Red, 150mA Green, 150mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:624nm Red, 525nm Green, 460nm Blue
Wavelength - Peak:635nm Red, 515nm Green, 452nm Blue
Features:-
Package / Case:6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:5.00mm L x 5.00mm W
Height (Max):1.30mm