B38G3RGB-10D0003H2U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
LED RGB MIXED WHITE ( 1.6(L)X1.6
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B38G3RGB-10D0003H2U1930 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:630mcd Red, 630mcd Green, 630mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3V Green, 3V Blue
Current - Test:10mA Red, 10mA Green, 10mA Blue
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package:0606
Size / Dimension:1.60mm L x 1.60mm W
Height (Max):0.50mm