SMLE12WBC7W1
Description
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD
DataSheet
SMLE12WBC7W1 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:71mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.46mm