95-21SYGC/S530-E1/S12/TR9
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED GREEN-YLW CLR YOKE LEAD SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
95-21SYGC/S530-E1/S12/TR9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green-Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:12mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:573nm
Wavelength - Peak:575nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device Package:Yoke Lead
Size / Dimension:2.10mm L x 2.00mm W
Height (Max):2.90mm