LTH5MM12VFR4400
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED WHITE CLEAR T-1 3/4 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LTH5MM12VFR4400 PDF
Type Description
Series:LTH5MM12V
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):12V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:20°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4 (5mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):9.95mm