APHHS1005LSECK/J4-PF
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APHHS1005LSECK/J4-PF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:100mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.80mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:611nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.60mm